Як відновитися після ночі без сну: найкращі поради

Якісний сон – основа фізичного та психічного здоров’я. Втім, як пише KyivNews, українцям не завжди вдається нормально відпочити. Особливо це стосується періодів, коли масовані повітряні атаки тривають кілька днів поспіль. Тож, якщо ніч була без сну, є кілька порад, аби покращити самопочуття.

Наприклад, якщо вночі була тривала повітряна тривога, вдень допоможе нетривалий сон. Завдяки відпочинку на 25-30 хвилин можна зменшити втому та підвищити концентрацію. Але не варто спати довше: це може викликати ще більшу млявість і дезорієнтацію.

Що стосується вживання кави, то кофеїн дійсно може підбадьорити, однак у помірних дозах. Як радить невролог Джеффрі Дармер, варто обмежитися двома чашками. Надлишок кофеїну може викликати тривожність, підвищення пульсу й дратівливість.

Клінічний психолог Майкл Бреус додає: від енергетиків краще відмовитися, а натомість обрати зелений або чорний чай. І не варто вживати кофеїн після 16:00, аби не заважати нічному сну.


Помірне тренування або зарядка допоможе підвищити тонус організму та покращити когнітивні функції. За даними досліджень, легка фізична активність навіть після поганої ночі позитивно впливає на розумову працездатність.

Покращити настрій і стимулювати організм допомагає прогулянка. Сонячне світло сприяє налаштуванню біоритмів, а рух – збереженню пильності.

Важливо знати, що після недосипу мозок швидше втомлюється. Щоб підтримувати продуктивність, робіть короткі паузи під час виконання завдань.

Також після ночі без сну зростає тяга до солодкого, однак варто її стримувати. Цукор швидко дає енергію, але швидко виснажує організм. Натомість обирайте продукти з високим вмістом білка: горіхи, бобові, нежирне м’ясо.

Крім того, слід уникати великої кількості макаронів та інших простих вуглеводів, аби енергія не втрачалася.

Також уникайте:

  • керування автівкою (щоб не наражатися на ризик потрапити в ДТП);
  • багатозадачності (оскільки концентрація ослаблена); 
  • серйозних розмов (це пов’язано з тим, що недосипання може підвищити дратівливість й емоційність).

Щоб відновити режим сну після безсонної ночі, не варто намагатися “відіспатися” повністю, адже це може лише погіршити ситуацію. Ідеальний варіант – додати до звичного графіка до 2 годин відпочинку. Засинати надто рано теж не рекомендується – краще лягати спати максимум за годину до звичного часу.

Як зауважує Дармер, оптимальна тривалість сну для повноцінного відновлення – до 10 годин. Спати увесь день – це неефективно та шкідливо для режиму.